Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

Tel. +32 2 771 01 40
Faksas +32 2 771 45 97
El. paštas
Naujienos Spausdinti RSS

Kas svarbaus Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų įvyko ES institucijose vasario 18-22 d?

Sukurta 2019.02.25 / Atnaujinta 2019.02.25 16:33
   Kas svarbaus Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų įvyko ES institucijose vasario 18-22 d?
   Kas svarbaus Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų įvyko ES institucijose vasario 18-22 d?
   Kas svarbaus Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų įvyko ES institucijose vasario 18-22 d?
   Kas svarbaus Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų įvyko ES institucijose vasario 18-22 d?
   Kas svarbaus Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų įvyko ES institucijose vasario 18-22 d?

   Aptarta tolesnė ES pagalba Ukrainai, vyko konkurencingumo reikalų taryba (COMPET), diskusijos dėl ES daugiamečio biudžeto ir ES vadovų tarybos (EVT). Taip pat  vyko intensyvūs pokalbiai dėl Brexit, Vasario 16-osios šventė,  5-osioms Maidano metinėms skirti vizitai ir renginiai bei Andriaus Kubiliaus, Lietuvos kandidato į Europos Tarybos generalinio sekretoriaus pareigas  vizitas. Ir kaip visada – daug ir įvairių posėdžių įvairiausiomis temomis. Plačiau  - Lietuvos atstovybės ES  naujienlaiškyje:

   Briuselyje aptarta tolesnė pagalba Ukrainai

   Vasario 18 d. Briuselyje vyko Užsienio reikalų tarybos posėdis, kuriame daugiausia dėmesio buvo skirta Ukrainai.  URT paraštėse taip pat vyko Danijos organizuoti neformalūs pusryčiai aptarti Ukrainos klausimus. Ministrai sutarė dėl padėties Ukrainoje vertinimo – šalies reformų apimtis didžiulė, o per pastaruosius 5 m. pasiekti rezultatai yra  geresni nei per pastaruosius du dešimtmečius. Ministrai visgi išreiškė susirūpinimą, kad artėjant penktosioms Maidano metinėms ir prezidento rinkimams, Rusija didina spaudimą – toliau ignoruojami Minsko susitarimai, vykdoma karinė agresija rytų Ukrainoje ir Juodojoje jūroje, blokuojama laisva navigacija Azovo jūroje, taikomos ir įvedamos naujos ekonominės sankcijos. Šalis dirbtinai destabilizuojama, susiduriama su ekonominiais nuostoliais, auga grėsmė karinio konflikto atsinaujinimui. Ministras L. Linkevičius kvietė atkreipti dėmesį, kad ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis reformų procesas Ukrainoje tebevyksta bei kvietė didinti tikslinės pagalbos teikimą Rusijos veiksmų paveiktiems Azovo jūros regionams. Ministrai patvirtino pasiektą politinį konsensusą taikyti papildomas sankcijas Rusijos pareigūnams, atsakingiems už agresiją prieš Ukrainą Azovo jūroje. Posėdyje taip pat aptarti Somalio pusiasalio, Sirijos, Venesuelos klausimai.

   Lietuvai atstovavo Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

   COMPET

   Vasario 18-19 d. vyko COMPET Tarybos posėdis. Už vidaus rinką ir pramonę atsakingi ministrai priėmė Tarybos išvadas dėl suderinto dirbtinio intelekto plano, diskutavo apie dirbtinio intelekto poveikį ES pramonei, konkurencingumo įvertinimą, strateginę klimatui neutralios ekonomikos ateities viziją, Europos semestrą bei išklausė informaciją apie dabartinius teisėkūros pasiūlymus ir tolesnius veiksmus po Bendrojo Teismo sprendimo dėl realiomis važiavimo sąlygomis išmetamų teršalų kiekio. Už mokslinius tyrimus atsakingi ministrai priėmė pažangos ataskaitą ir diskutavo apie programos "Europos horizontas" specialiąją programą bei išklausė informaciją apie Europos horizonto paketą – Bendrąją programą ir dalyvavimo bei sklaidos taisykles bei apie ITER projektą.

   Lietuvai atstovavo Ekonomikos ir inovacijų viceministras M. Skuodis ir Lietuvos nuolatinio atstovo ES pavaduotojas ambasadorius R. Rosinas.

   Bendrųjų reikalų tarybos posėdyje diskutuota dėl ES daugiamečio biudžeto ir ruoštasi EVT

   Vasario 19 d. Briuselyje vyko Bendrųjų reikalų tarybos posėdis, kuriame diskutuota dėl ES 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos, aptarta kovo 21–22 d. vyksiančio EVT susitikimo darbotvarkė, diskutuota dėl „Darnios Europos iki 2030 metų“ strategijos. Lietuva pabrėžė,  jog būsimasis daugiametis ES biudžetas, visų pirma, privalo būti sąžiningas ir tinkamai subalansuotas tarp tradicinių ES politikų ir naujųjų prioritetų. Ministrai aptarė būsimosios EVT darbotvarkės klausimus: tolesnį ES vidaus rinkos gilinimą, ES gaires dėl klimato kaitos, pasirengimą ES-Kinijos aukščiausio lygio susitikimui bei kovą su dezinformacija. Lietuva pažymėjo, kad vadovų diskusijose ypatingas dėmesys turi būti skirtas ES bendrosios rinkos gilinimui. Rengiantis būsimajam vadovų susitikimui ir artėjantiems EP rinkimams, itin svarbu įvertinti Veiksmų plano kovai su dezinformacija įgyvendinimą. Jis turi svariai prisidėti prie bendro ES atsparumo ir kovos su hibridinėmis grėsmėmis - tai yra ilgalaikis ir sudėtingas iššūkis ES. Kartu Taryba apžvelgė dabartinę padėtį dėl teisinės valstybės principo Lenkijoje ir dėl pagarbos ES vertybėms Vengrijoje bei diskutavo dėl „Darnios Europos iki 2030 metų“ strategijos įgyvendinimo.

   Lietuvai atstovavo Užsienio reikalų viceministras A. Zananavičius.

   Neformalus URT prekybos posėdis

   Vasario 21-22 d. Bukarešte, Rumunijoje, vyko neformali ES Užsienio reikalų taryba prekybos klausimais, kurioje ministrai aptarė ES-JAV prekybos santykius ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) modernizavimo galimybes. Diskusijoje dėl prekybinių mandatų dauguma valstybių narių  pasisakė už greitą jų patvirtinimą, laikantis 2018 m. liepos 25 d. bendro pareiškimo, bet kol kas sprendimas dėl mandatų patvirtinimo nebuvo priimtas. Prekybos ministrai taip pat aptarė šiuo metu vykstančias derybas dėl laisvosios prekybos susitarimų ir galimą laikiną prekybos preferencijų suspendavimą Kambodžai dėl šioje šalyje sistemingai pažeidžiamų žmogaus ir darbo teisių.

   Lietuvai atstovavo  Užsienio reikalų viceministras A. Zananavičius.

   Seimo nario Andriaus Kubiliaus vizitas Briuselyje

   Vasario 20-22 d. Briuselyje lankėsi Lietuvos kandidatas į Europos Tarybos generalinio sekretoriaus poziciją Andrius Kubilius. Susitikimuose su EP nariais, EVT Pirmininku D. Tusk, kitais aukštais ES institucijų pareigūnais, žiniasklaidos atstovais A. Kubilius pristatė savo kandidatūrą ir Europos Tarybos ateities viziją – trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu organizacijai kylančius iššūkius ir galimus sprendimo būdus. A. Kubilius taip pat dalyvavo Centre for European Policy Studies (CEPS) metinėje konferencijoje „CEPS Ideas Lab“ ir kalbėjo apie tai, kaip apsaugoti teisės viršenybės principą. 

   EP naujienos

   Vasario 18 d. AGRI ir DEVE keitėsi nuomonėmis su kandidate į JT Maisto ir žemės ūkio organizacijos gen. direktoriaus pareigas C. Geslain-Lanéelle; vyko spaudos konferencija „100 dienų iki Europos Parlamento rinkimų“. Vasario 19 d. SEDE keitėsi nuomonėmis dėl ES ir Azijos regiono santykių saugumo aspektų; DROI diskutavo dėl naujo ES žmogaus teisių sankcijų režimo; LIBE balsavo dėl rezoliucijos dėl teisės viršenybės padėties ir kovos su korupcija ES, ypač MT ir SK, keitėsi nuomonėmis dėl laikinų susitarimų  prieglobsčio politikos srityje; INTA balsavo dėl JK pasitraukimo iš ES susitarimo ir dėl rezoliucijos dėl rekomendacijos pradėti prekybos derybas tarp ES ir JAV; ITRE balsavo dėl Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centro ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklo įsteigimo; EMPL keitėsi nuomonėmis dėl socialinės apsaugos koordinavimo srities nenumatytų atvejų priemonių nustatymo JK išstojus iš ES; JURI, ITRE, AGRI (ENVI – 20 d., IMCO – 21 d.) balsavo dėl sezoninio laiko keitimo panaikinimo. Vasario 20 d. AFET patvirtino pranešimų dėl 2018 m. EK ataskaitos dėl Turkijos ir dėl  Europos taikos priemonės sukūrimo projektus; BUDG ir ECON balsavo dėl Europos valiutos fondo įsteigimo; AFCO keitėsi nuomonėmis dėl JK išstojimo iš ES dabartinės padėties ir dėl DFP reglamento ir nuosavų išteklių; CULT balsavo dėl Sąjungos švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto programos „Erasmus“ ir dėl programos „Kūrybiška Europa“ sukūrimo, su EK atstovais keitėsi nuomonėmis dėl žiniasklaidos padėties Vengrijoje; ENVI diskutavo dėl sistemos tvariam finansavimui palengvinti, pritarė rezoliucijai dėl ilgalaikio ES išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo pagal Paryžiaus susitarimą strategijos.

   Brexit naujienos

   Šią savaitę Briuselyje toliau vyko intensyvios derybos - lankėsi JK premjerė Theresa May, Išstojimo iš ES ministras Stephen Barclay, o taip pat opozicijos lyderis Jeremy Corbyn.  Susitikimų metu buvo aptariami JK pasiūlymai dėl garantijų mechanizmo (backstop‘o), kurie padėtų ratifikuoti susitarimą JK parlamente. ES pusė pakartojo tvirtą nuostatą, kad Išstojimo susitarimas negali būti atidaromas, tačiau ES yra atvira rengti bendrą paaiškinantį dokumentą, o taip pat sustiprinti politinę deklaraciją dėl ateities santykių. Taip pat susitarta detaliau aptarti, kaip JK kartu su ES galėtų ieškoti alternatyvių technologinių sprendimų, kurie galėtų pakeisti garantijų mechanizmą ateityje. EK pirmininkas ir JK premjerė susitarė iki vasario pabaigos susitikti dar kartą ir įvertinti derybų pažangą.

   Vasario 18 d. Briuselyje Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius susitikime su Europos Sąjungos vyriausiuoju derybininku „Brexit“ klausimais M.  Barnier aptarė derybų eigą ir svarbiausius Lietuvos interesus. Ministras išreiškė paramą pastangoms rasti kūrybišką sprendimą dėl Airijos sienos, kuris padėtų išsaugoti pasiektą Jungtinės Karalystės Išstojimo susitarimą ir kartu sulauktų reikiamos paramos JK parlamente. Išstojimas be susitarimo būtų labai žalingas ne tik JK, bet ir ES valstybėms narėms, todėl turi būti dedamos visos pastangos, kad tokio scenarijaus būtų išvengta.

   Vasario 16-osios minėjimas

   Vasario 19 d. Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES kartu su Lietuvos ambasada Belgijoje bei Lietuvos nuolatine atstovybe prie NATO paminėta Vasario 16-oji.  Linksmai ir trankiai  - su dainomis ir šokiais atšventėme 101-ąsias nepriklausomybės atkūrimo metines į kurias susirinko gausus būrys užsienio diplomatų, Briuselyje akredituotų žurnalistų, ES institucijų atstovai, Lietuvos garbės konsulai.

   COREPER II darbotvarkė

   Vasario 20 d. diskutuota dėl MFF, dėl reglamento dėl Teisių ir vertybių programos sukūrimo, dėl pasiūlymo dėl EP ir Tarybos reglamento dėl programos „InvestEu“ sukūrimo; dėl sprendimo dėl Tarptautinio susitarimo dėl alyvuogių aliejaus ir valgomųjų alyvuogių sudarymo; dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų reglamentas; dėl TIS (IIA) geresnės teisėkūros tarptautinių susitarimų. Posėdyje taip pat aptartas pasirengimas kovo 12 d. ECOFIN bei kovo 7–8 d. TVR taryboms; vasario 24–25 d. ES ir Arabų Lygos;  balandžio 9 d. ES-Kinijos, 17-ajam ES ir Kanados aukščiausiojo lygio susitikimams. Posėdyje trumpai pristatyti EP Plenarinės sesijos rezultatai bei pateikta Pirm. informacija dėl reglamento Nr. 2018/1806 dalinio pakeitimo, rengiantis Brexit‘ui, vizų klausimu. Coreper II metu taip pat vyko balsavimas dėl atrinktų kandidatų į Europos vyriausiojo prokuroro pareigas.

   COREPER I darbotvarkė

   Vasario 20 d.: pasiruošimas kovo 4 d. TTE (Energetika) Tarybos posėdžiui, galutinių su EP suderėtų tekstų tvirtinimas dėl CEF reglamento Brexit kontekste, verslo klientams teikiamų internetinio tarpininkavimo paslaugų sąžiningumo ir skaidrumo didinimo (P2B), medicinos produktų papildomos apsaugos liudijimo, Europos socialinės statistikos reglamentų, autorių teisių bendrojoje skaitmeninėje rinkoje, netaršių transporto priemonių, dujų direktyvų, informacija po trilogo su EP ir galutinio suderėto teksto tvirtinimas dėl Europos darbo agentūros (ELA) reglamento, tvirtinami mandatai deryboms su EP dėl bendrosios programos „Europos horizontas“ reglamento ir kelių infrastruktūros saugumo direktyvos, informacija po trilogo su EP ir mandato tvirtinimas dėl bendrų taisyklių krovinių vežimui keliams Brexit kontekste reglamento, informacija po trilogų su EP dėl sunkiųjų transporto priemonių CO2 standartų, patvariųjų organinių teršalų (POPs), bendrų taisyklių vežimui oro transportui Brexit kontekste reglamentų ir dėl vienos valstybės ribas peržengiančio bendrovių pertvarkymo, jungimo ir skaidymo direktyvos. Vasario 20 d. vyko COREPER I pusryčiai su komisare V. Jourova vartotojų paketo ir moterų bendrovių valdybose tema.

   Vasario 22 d.: kovo 15 d. EPSCO Tarybos posėdžio darbotvarkės tvirtinimas, pasiruošimas kovo 5 d. Aplinkos Tarybos posėdžiui, galutinių su EP suderėtų tekstų tvirtinimas dėl sunkiųjų transporto priemonių CO2 standartų, patvariųjų organinių teršalų (POPs), techninių priemonių žuvininkystės sektoriuje reglamentų, tvirtinami mandatai deryboms su EP dėl kosmoso programos sudarymo, LIFE programos, socialinės apsaugos koordinavimo priemonių Brexit kontekste reglamentų, informacija po trilogų su EP dėl bendrų taisyklių krovinių vežimui keliams Brexit kontekste ir Europos infrastruktūros tinklų priemonių (CEF) reglamentų bei kelių infrastruktūros saugumo valdymo direktyvos.

   Kiti įvykiai, vizitai, susitikimai

   •          Vasario 18–20 d.  EVT pirmininkas D. Tusk lankėsi Ukrainoje, kur susitiko su Prezidentu P. Poroshenko, dalyvavo 5-ųjų Maidano metinių renginiuose.

   •          Vasario 19  d. EK narys V. P. Andriukaitis susitiko su Italijos žemės ūkio ministru  G. M. Centinaio.

   •          Vasario 19 d. – EP pirmininkas A. Tajani sakė atidarymo kalbas Europos Parlamentinės savaitės renginyje ir aukšto lygio apvalaus stalo diskusijoje dėl audio-vizualinės žiniasklaidos ir skaitmeninės revoliucijos  iššūkių.

   •          Vasario 19 d.  EVT pirmininkas D. Tusk ir  EK pirmininkas J.-C. Juncker  susitiko su Latvijos Ministru Pirmininku  K. Kariņš ir Slovėnijos Prezidentu  B. Pahor.

   •          Vasario 22  d. EK narys V. P. Andriukaitis  lankėsi Ispanijoje, kur susitiko su sveikatos bei žemės ūkio ministrais M. L. Carcedo ir Planas.